»Wandelkonzert« of the Munich Philharmonic Orchestra  at the Gasteig HP8 Tobias Hase

»Wandelkonzert« of the Munich Philharmonic Orchestra
at the Gasteig HP8


|  

€ 10 per Concert Package; free admission for children, teenagers und students

This is a past event.


Buy ticket


and other ticket offices.


Music – Classical Music
Save the date

For all those who are not yet familiar with the area at the Brudermühltunnel opposite the Heizkraftwerk Süd, the musical walking tour across the new grounds of the Kulturquartier Gasteig HP8 will hold exciting discoveries in store. Various chamber music ensembles of the Munich Philharmonic Orchestra will play for you at different locations on and around the grounds.

There are 9 different concert packages, each with three mini–concerts at three different locations.
Tickets: € 10 per concert package (includes three mini–concerts); children/youth/students free (but ticket required, also available at München Ticket).

Tickets for the concert packages will be available here soon.

Wandelkonzert HP8 – Concert Package I

3 PM Concert in the Foyer Hall E of the Isarphilharmonie, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Alexander Maria Möck (violin), Ana Lebedinski (violin), Theresa Kling (viola), Joachim Wohlgemuth (cello)
Program: Cole Porter »Anything goes«; Leonard Bernstein »New York«; Arthur Johnson »Pennies from Heaven«; Noel Gay »Leaning on a Lamp Post«; Leonard Bernstein »Maria«; Manning Sherwin »A Nightingale sang«; Cole Porter »Every time we say Goodbye!« – all arrangements by Bill Thorp

4 PM Concert at the training center of the Stadtwerke München, Hans–Preißinger–Str. 16, house 2 top floor

Ensemble: Noaka Aoki (violin), Burkhard Sigl (viola), Sissy Schmidhuber (violoncello)
Program: Ernö von Dohnányi – Serenade in C major op. 10

5 PM Concert in Hall X of the Isarphilharmonie, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Alexandra Gruber (clarinet), Albert Osterhammer (clarinet), Johannes Hofbauer (bassoon), Alois Schlemer (horn), Alexander Preuss (double bass), Florian Pedarnig (harp)
Program: Mozart and folk music

Wandel concert HP8 – concert package II

3 PM Concert in the training center of the Stadtwerke München, Hans–Preißinger–Str. 16, house 2 attic floor

Ensemble: Noaka Aoki (violin), Burkhard Sigl (viola), Sissy Schmidhuber (violoncello)
Program: Ernö von Dohnányi – Serenade in C major op. 10

4 PM Concert in Hall X of the Isarphilharmonie, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Alexandra Gruber (clarinet), Albert Osterhammer (clarinet), Johannes Hofbauer (bassoon), Alois Schlemer (horn), Alexander Preuss (double bass), Florian Pedarnig (harp)
Program: Mozart and folk music

5 PM Concert in the Foyer Hall E of the Isarphilharmonie, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Alexander Maria Möck (violin), Ana Lebedinski (violin), Theresa Kling (viola), Joachim Wohlgemuth (cello)
Program: Cole Porter »Anything goes; Leonard Bernstein »New York»; Arthur Johnson »Pennies from Heaven»; Noel Gay »Leaning on a Lamp Post«; Leonard Bernstein »Maria«; Manning Sherwin »A Nightingale sang«; Cole Porter »Every time we say Goodbye!« – all arrangements: Bill Thorp

Wandelkonzert HP8 – Concert Package III

3 PM Concert in Hall X of the Isarphilharmonie, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Alexandra Gruber (clarinet), Albert Osterhammer (clarinet), Johannes Hofbauer (bassoon), Alois Schlemer (horn), Alexander Preuss (double bass), Florian Pedarnig (harp)
Program: Mozart and folk music

4 PM Concert in the Foyer Hall E of the Isarphilharmonie, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Alexander Maria Möck (violin), Ana Lebedinski (violin), Theresa Kling (viola), Joachim Wohlgemuth (cello)
Program: Cole Porter »Anything goes«; Leonard Bernstein »New York«; Arthur Johnson »Pennies from Heaven«; Noel Gay »Leaning on a Lamp Post«; Leonard Bernstein »Maria«; Manning Sherwin »A Nightingale sang«; Cole Porter »Every time we say Goodbye!« – all arrangements by Bill Thorp

5 PM Concert at the training center of the Stadtwerke München, Hans–Preißinger–Str. 16, house 2 top floor

Ensemble: Noaka Aoki (violin), Burkhard Sigl (viola), Sissy Schmidhuber (cello)
Program: Ernö von Dohnányi – Serenade in C major op. 10

Wandelkonzert HP8 – concert package IV

3:30 PM Concert in the cultural mediation room Hall E, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Qi Zhou (violin), Shengni Guo (double bass)
Program: Zhanhao He / Gang Chen »The Butterfly Lovers«; Wolfgang Amadeus Mozart – Duo No. 2 KV 424

4:30 PM Concert at Isarwerk 2, Isarauen 2

Ensemble: Bernhard Metz (violin), Clément Courtin (violin), Wolfgang Berg (viola), Manuel von der Nahmer (violoncello)
Program: Anton Dvorak – Quartet in F major op. 96

5:30 PM Concert in the Design League, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Ilona Cudek (violin), Elke Funk–Hoever (violoncello)
Program: Giovanni Benedetto Platti – Ricercata Nr.1 D–Major; Joseph Haydn – Duo D–Major Hob 5; Reinhold Glière from »Huit Morceaux« op.39 Canzonetta–Intermezzo; Charles Dancla – Duo on a Theme from Freischütz

Wandelkonzert HP8 – Concert Package V

3:30 PM Concert at Isarwerk 2, Isarauen 2

Ensemble: Bernhard Metz (violin), Clément Courtin (violin), Wolfgang Berg (viola), Manuel von der Nahmer (violoncello)
Program: Anton Dvorak – Quartet in F major op. 96

4:30 PM Concert in the Design League, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Ilona Cudek (violin), Elke Funk–Hoever (violoncello)
Program: Giovanni Benedetto Platti – Ricercata Nr.1 D–Major; Joseph Haydn – Duo D–Major Hob 5; Reinhold Glière from »Huit Morceaux» op.39 Canzonetta–Intermezzo; Charles Dancla – Duo on a Theme from Freischütz

5:30 PM Concert in the Cultural Education Room Hall E, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Qi Zhou (violin), Shengni Guo (double bass)
Program: Zhanhao He / Gang Chen »The Butterfly Lovers«; Wolfgang Amadeus Mozart – Duo No. 2 KV 424

Wandelkonzert HP8 – concert package VI

3:30 PM Concert in the Design League, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Ilona Cudek (violin), Elke Funk–Hoever (violoncello)
Program: Giovanni Benedetto Platti – Ricercata Nr.1 D major; Joseph Haydn – Duo D major Hob 5; Reinhold Glière from »Huit Morceaux« op.39 Canzonetta–Intermezzo; Charles Dancla – Duo on a Theme from Freischütz

4:30 PM Concert in the cultural education room Hall E, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Qi Zhou (violin), Shengni Guo (double bass)
Program: Zhanhao He / Gang Chen »The Butterfly Lovers«; Wolfgang Amadeus Mozart – Duo No. 2 KV 424

5:30 PM Concert at Isarwerk 2, Isarauen 2

Ensemble: Bernhard Metz (violin), Clément Courtin (violin), Wolfgang Berg (viola), Manuel von der Nahmer (violoncello)
Program: Anton Dvorak – Quartet in F major op. 96

Wandelkonzert HP8 – concert package VII

7 PM Concert in the training center of the Stadtwerke München, Hans–Preißinger–Str. 16, house 2 attic floor

Ensemble: Martin Belič (flute), Vladimir Tolpygo (violin), Valentin Eichler (viola), David Hausdorf (violoncello)
Program: Wolfgang Amadeus Mozart – Flute quartet in D major KV 285

8 PM Concert in Hall X of the Isarphilharmonie, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Iason Keramidis (violin), Asami Yamada (violin), Jannis Rieke (viola), Shizuka Mitsui (violoncello)
Program: Franz Schubert – Quartet movement in C minor D 703
Dmitri Shostakovich – String Quartet No. 8 op.110

9 PM Concert in the Design League, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Victoria Margasyuk (violin), Wolfram Lohschütz (violin)
Program: Jean–Marie Leclair – individual movements from Sonatas 2 and 5 op. 3; Louis Spohr – individual movements from Duo op. 67, No. 2 in D major; Celtic/Folk songs (arr. Aleksey Igudesman) – Morrisons Jig, Irish Stew in the Morning, My Bonnie flies over the Ocean

Wandelkonzert HP8 – concert package VIII

7 PM Concert in Hall X of the Isarphilharmonie, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Iason Keramidis (violin), Asami Yamada (violin), Jannis Rieke (viola), Shizuka Mitsui (cello)
Program: Franz Schubert – Quartet movement in C minor D 703
Dmitri Shostakovich – String Quartet No. 8 op.110

8 PM Concert in the Design League, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Victoria Margasyuk (violin), Wolfram Lohschütz (violin)
Program: Jean–Marie Leclair – individual movements from sonatas 2 and 5 op. 3; Louis Spohr – individual movements from duo op. 67, no. 2 in D major; Latin songs (arr. Aleksey Igudesman) – Tango sin Nombre

9 PM Concert at the Training Center of Stadtwerke München, Hans–Preißinger–Str. 16, House 2 attic floor.

Ensemble: Martin Belič (flute), Vladimir Tolpygo (violin), Valentin Eichler (viola), David Hausdorf (violoncello)
Program: Wolfgang Amadeus Mozart – Flute quartet in D major KV 285

Wandelkonzert HP8 – concert package IX

7 PM Concert in the Design League, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Victoria Margasyuk (violin), Wolfram Lohschütz (violin)
Program: Jean–Marie Leclair – individual movements from Sonatas 2 and 5 op. 3; Louis Spohr – individual movements from Duo op. 67, No. 2 in D major; Klezmer Songs (arr. Aleksey Igudesman) Wedding Thing; Dancing with the Rabbi; Klezmer's Freilach

8 PM Concert at the Training Center of the Stadtwerke München, Hans–Preißinger–Str. 16, House 2 attic floor

Ensemble: Martin Belič (flute), Vladimir Tolpygo (violin), Valentin Eichler (viola), David Hausdorf (violoncello)
Program: Wolfgang Amadeus Mozart – Flute quartet in D major KV 285

9 PM Concert in Hall X of the Isarphilharmonie, Hans–Preißinger–Str. 8

Ensemble: Iason Keramidis (violin), Asami Yamada (violin), Jannis Rieke (viola), Shizuka Mitsui (violoncello)
Program: Franz Schubert – Quartet movement in C minor D 703
Dmitri Shostakovich – String Quartet No. 8 op.110

(MPhil)

 






You might also be interested in: